Królewskie pudełko origami

W dzisiejszej lekcji nauczycie się składania małego, kwadratowego pudełeczka, które wygląda, jakby tworzone dla księżniczki.

Właściwie, to powinniście się nauczyć. Poziom trudności wzrósł, bądźcie uważni!

Pudełeczko to idealnie przyda się w przechowywaniu drobiazgów. Może posłużyć jako opakowanie na niewielki prezent, w wersji solowej może zostać prezentem.

No to jak, składamy? 🙂

DRUGA LEKCJA ORIGAMI

Królewskie pudełeczko!

Do wykonania pudełka potrzebna jest kwadratowa kartka papieru. Moja ma wymiary (około) 21 x 21 cm. Potrzebny jest również ołówek oraz linijka.

1. Składamy kartkę, zawijając jej równoległe rogi odpowiednio do siebie.Rozkładamy zagięcie, czynność powtarzamy z pozostałymi rogami. W efekcie otrzymujemy wzór X, powstały z linii zagięć. (efekt na zdjęciu poniżej)

2. Każdy róg kartki zawijamy do środka – uważając, by robić to równo.

1.jpg

2.jpg
3. Przy pomocy linijki mierzymy długość zewnętrznej krawędzi powstałego kwadratu. Dzielimy ją na trzy równe części, zaznaczając wyniki ołówkiem na kartce. Dla pewności można oznaczyć każdą krawędź.

3.jpg

4.jpg

4. Zaginamy część kartki w miejscu pierwszego oznaczenia, po czym rozkładamy zagięcie. Powtarzamy tę czynność z każdej strony.

5.jpg

6.jpg

5. Rozkładamy kartkę, otrzymując jej prawie pierwotny stan.

8.jpg

6. Zaginamy do środka krawędź kartki, za wyznacznik miejsca zagięcia przyjmując najbliższe jej przecinające się linie. Rozkładamy zagięcie. Czynność powtarzamy z każdej strony.
Brzmi to dziwnie, lecz wygląda tak:

9.jpg

10.jpg

7. Róg kartki zginamy do środka tak, by powstałe w wyniku wcześniejszych kombinacji linie zagięć spotkały się ze sobą i utworzyły jedną, prostą kreskę. Postępujemy tak z każdym rogiem.

Miejscem zagięcia jest linia zaznaczona kolorem bordowym:

10 — kopia.jpg

11.jpg

12.jpg

8. Prosta linia jest teraz wyznacznikiem miejsca kolejnego zagięcia. Zaginamy równo wzdłuż prostej linii krawędź powstałej figury. Czynność powtarzamy z każdej strony.

13.jpg

14.jpg

9. Odwracamy kwadrat. Składamy figurę na pół, odginamy zagięcie. To samo robimy z drugiej strony. Z linii zagięć otrzymujemy znak +. Odwracamy kartkę z powrotem.

17.jpg

10. Czas na krok trudny do wytłumaczenia.

17 kopia.jpg

Miejsce oznaczone szarą kreską to obszar nietykalny. W tym kroku nie będziemy go naruszać.
Kreska bordowa to wyznacznik złożenia krawędzi do środka. Jednakże nie robimy tego do końca – musimy jedynie mniej-więcej poskładać boki. Czynność powtarzamy z każdej strony.

19.jpg

11. Zagięty do środka bok kwadratu rozkładamy.

20--.jpg

12. Kierując się liniami, powstałymi w trudnym kroku dziesiątym, podnosimy bok figury do góry. Ówczesny obszar nietykalny nadal musi pozostać w nienaruszonym stanie.

22.jpg

13. Zagięty środek jest jedną z krawędzi powoli powstającego pudełka. Rogi, które na poprzednim zdjęciu wskazuję kciukiem oraz palcem środkowym są krawędziami korony.

Składamy ze sobą dwie strony, które dzieli linia krawędzi pudełka.

23.jpg

14. Zagięty papier rozkładamy tak, by jego powierzchnia przylegała do ścianek pudełka.

24.jpg

Powtarzamy czynności, rozpoczynając od kroku jedenastego do momentu, w którym przed naszymi oczami nie powstanie całe królewskie pudełeczko.

26.jpg

Mam nadzieję, że ze stworzeniem pudełka poradziliście sobie bez większych problemów.

Wszelkie wątpliwości chętnie wyjaśnię – piszcie o nich w komentarzach.

Zuza 🙂

Reklamy

6 thoughts on “Królewskie pudełko origami

  1. Poprzednie pudełko było dużo łatwiejsze. To cudeńko przysporzyło mi dużo kłopotu ale zadanie jest wykonalne, polecam, super zajęcie na długie, jesienne wieczory. Satysfakcja gwarantowana

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s